BAKO12 (stratosferický BAlón, vypuštěný KOcišem v roce 2012)  


V létě 2012 proběhl amatérsko amatérský pokus o vypuštění fotoaparátu se sledovacím zařízením do stratosféry. Přes dva velké problémy pokus dopadl úspěšně. Hurá :)
        První problém byl přehřívání sledovacího zařízení v polystyrenové krabici. Tím došlo ke ztrátě dat o poloze z GPS modulu. To bylo operativně vyřešeno vyříznutím chladícího otvoru do krabice.
        Druhý problém byl, že jsem podcenil výběr GPS modulu do velkých výšek. Standartní GPS přijímače mají omezení pro velké výšky, rychlost a přetížení. To proto, abyste si doma nemohli vyrobit řízenou střelu. Ve výšce cca 24 000m n.m. došlo ke ztrátě dat z GPS modulu. Naštěstí při pádu ve výšce cca 14 000m n.m. se modul znova chytil a spolehlivě fungoval až do přistání.

Profil letu BAKO12 v Google Earth. Kliknutím na obrázek stáhnete kml soubor s trajektorií.

Fotogalerie ze stavby, kompletace, vypuštění a dohledání BAKO12


Na videu se pracuje .........Jak to všechno začalo ............................

Někdy kolem roku 2009 mě prolítla hlavou myšlenka, "Co si tak vyfotit zeměkouli z výšky?" Jenže, jak na to?
        To odstarovalo brutální surfing na internetu. A heleme se, on to už někdo dělal. Z 95 procent američani. Jak jinak. Byla to trnitá cesta poznání a hledání, po které jsem zakopl o meteorologické radiosondy a jejich odlov. Odskočil jsem si na focení z draka. A seznámil jsem se s APRS. Další věc, která mě překvapila bylo to, že každý balónový projekt dělal tým X lidí a navíc měli sponzora. No, zkrátka to hrozně žrali. Proboha proč? Chtěl jsem si dokázat, že aji taková lama, jako su já, to dokáže taky a sama. I když, sponzor by se hodil. Trvalo mě to s přestávkama 3 nebo 4 roky a dost jsem tápal. Vám, co to čtete, to předhodím na zlatém podnosu :-). Tak dost kecání a pojďme k věci.


Pozemní stanice
Ta byla pro mě nejjednodužší. Všechno potřebné jsem už měl. Anténu, rádio a počítač. Pro mobilní příjem mám UHF magnetku. Pro případné dohledání jsem postavil 7mi prvkovou yaginu na 434MHz podle kalkulátoru od K7MEM. Radio mám Icom IC-R5. Přijatá APRS data jdou audio kabelem do zvukové karty počítače. Pro dekódování dat používám AGW Packet Engine (AGWPE). Poloha balónu a hledací posádky se zobrazuje pomocí OziExploreru. Aby AGWPE a OziExplorer spolu mluvili, bude použitý NetAPRS.


Screen OziExplorer, NetAPRS. AGWPE běží na pozadí. Anténa Yagi 434 MHz.A konečně to nejzajímavější .......
Náklad balónu (sonda)
Srdce sondy tvoří Open Tracker OT1+ SMT z Argent Data Systems.
GPS modul ORG1318-R01-AB1 OriginGPS zakoupený v TME.
Vysílač TX2H-433-64-5V Radiometrix, kmitočet 433,900 MHz, modulace NFM, výkon 25mW
Upravený fotoaparát Samsung S760
PIC16F84 naprogramovaný jako spínač fotoaparátu a zároveň pípák, ať je při hledání co poslouchat. Je možné stáhnout mp3 s BAKO songem.
Balón bude latexový, meteorologický 1000g Hwoyee, zakoupený v UK Random Engineering
. Na jejich stránkách, jsou zajímavé informace. Alespoň pro hrubý odhad. Třeba tady.


Vnitřnosti sondy.


Takto jsem zbastlil polystyrenovou krabici.


Takto vypadal balíček z UK Random Engineering. Překvapila mě rychlost doručení. Od objednání 5 pracovních dnů.
Cena: balón 47GBP + doprava 21GBP. Placeno přes PayPal, v českých 2 101,90-        Samozřejmě bylo nutné provést řadu testů. Hlavně dosah vysílače. Výkon 25mW není žádná hitparáda.Pro dosah vysílače jsem testů dělal několik, ale jen dva byly takové stěžejní.
        První test vypadal takto. Vysílač byl umístěný na stromě na kopci blízko kóty Mořdířka ve Chřibech. Signál jsem zachytil nedaleko Ořechova v poli.Přímá vzdálenost byla 53km. Signál zachycen a dekódován.
       Druhý test vypadal podobně, jen vysílač byl blízko kóty Vlčák ve Chřibech a signál jsem zachytil nad Omicemi. Přímá vzdálenost 60km. Signál opět zachycen, počítač dekóduje.
Pro výběr vhodného místa, přímá viditelnost, jsem využil webovou aplikaci "Hey, What´s That?". Ty červené oblasti na screenech jsou viditelné z výchozího místa.

  

Na obrázku vlevo je test I, vpravo test II. Je možné stáhnout soubory test_radiometrix_I.kml a test_radiometrix_II.kml, kde jsou i viditelné oblasti z HeyWhatsThat.


Fotoalbum z Testu I (Mořdířka - Ořechov) Fotoalbum z Testu II (Vlčák - Omice)Další byl test výdrže baterií ve foťáku. Jak jsem už pasal, foťák je Samsung S760. Použité baterie 2ks AA Energizer Ultimate Lithium. Frekvence focení cca 1 snímek za 30 sekund.

Výsledek:
čas celkem:       6 hod. 7 min.
počet snímků:    668